Share This Article
Zestaw DIY 4S do ogniw klasy 314 Ah: ta sama rodzina obudów co nasz zestaw 280 Ah, inteligentny BMS i kompletny zestaw akcesoriów do pryzmatycznych ogniw LiFePO4 klasy MB31 — dostarczany jako zestaw do samodzielnego montażu, pod Twoją marką.
Dlaczego osobna strona 314 Ah dla tej samej obudowy?
Bo kupujący pytają o nią po nazwie — i bo uczciwa odpowiedź jest użyteczniejsza niż druga tabela rozmiarów. Pryzmatyczne ogniwa 314 Ah (EVE MB31, CATL 314 Ah, Hithium 314 Ah) współdzielą tę samą rodzinę śladu co klasa 280 Ah: ok. 174 mm długości, ok. 72 mm grubości, ok. 207 mm wysokości z zaciskami. Dostawcy obudów znamionują te same pudełka dla obu pojemności — oficjalna strona zestawu 12 V uznanego wytwórcy podaje dopasowanie wprost jako „280–314 Ah”. Ten zestaw używa więc tej samej rodziny obudów, tego samego zestawu akcesoriów i tego samego zakresu rozmiarów co zestaw 12,8 V 280 Ah. Nie publikujemy drugiego, odmiennego zestawu „wymiarów obudowy 314 Ah”, bo na rzeczywistym rynku taki nie istnieje — każdą ofertę sugerującą specjalną obudowę tylko dla 314 Ah warto zapytać, co fizycznie się w niej różni.
To, co zmieniają same ogniwa 314 Ah, to energia: cztery połączone szeregowo dają pakiet o nominalnym 12,8 V i ok. 4,0 kWh zamiast 3,6 kWh — ok. 12% dłuższy czas pracy w tym samym schowku, tej samej przestrzeni montażowej i tym samym śladzie montażu. Dla linii produktowych kamperowych, morskich i off-grid sprzedawanych według pojemności jest to rzeczywisty wariant wieńczący gamę, a nie zmiana etykiety.
Zestaw dostarczamy w trzech wariantach. Rynek używa luźnych określeń w rodzaju „kompletny zestaw” wobec wszystkich trzech, dlatego każdy wariant definiujemy przez to, co fizycznie znajduje się w pudełku:
| Wariant | Co jest w pudełku | Co zapewniasz Ty |
|---|---|---|
| 1 — Zestaw z samą obudową | Obudowa i zestaw akcesoriów: szyny szeregowe, płytka pomiarowa lub wiązka balansująca, zestaw izolacji, zaciski główne, osprzęt zabezpieczający, elementy złączne | Twoje ogniwa i Twój własny BMS |
| 2 — Zestaw obudowa + BMS (oferta standardowa) | Wszystko z wariantu 1 oraz dopasowany inteligentny BMS 4S. To jest konfiguracja, którą mają na myśli oferty z hasłem „Battery Case + BMS + Accessories (Cells Not Included)” | Twoje ogniwa |
| 3 — Kompletny zestaw z ogniwami | Wszystko z wariantu 2 oraz 4 dobrane ogniwa klasy A 314 Ah modelu potwierdzonego w zamówieniu | Tylko montaż |

Jeśli potrzebujesz tylko samej płytki zabezpieczającej, zobacz nasze samodzielne inteligentne płytki BMS. Jeśli wolisz w ogóle nie montować, gotowe produkty znajdziesz w naszej gamie baterii LiFePO4 12 V, a przegląd w przewodniku po serii baterii LiFePO4 12 V.
Referencyjna konfiguracja standardowa
Poniższa tabela to konfiguracja referencyjna, od której zaczyna większość kupujących. Wymiary są wspólnym zakresem rodziny obudów 280/314 — celowo identycznym jak na stronie zestawu 280 Ah.
| Pozycja | Konfiguracja referencyjna | Podstawa |
|---|---|---|
| Format pakietu | 4S (4 × ogniwa 3,2 V), nominalnie 12,8 V; ok. 4,0 kWh przy ogniwach 314 Ah | Ustalone konstrukcją zestawu |
| Format obudowy | Stalowa obudowa malowana proszkowo; szczelna wodoodporna obudowa ABS jako wariant do lżejszych zastosowań — ta sama rodzina obudów co zestaw 280 Ah | Opcja — patrz matryca poniżej |
| Rozmiar obudowy, zakres referencyjny | Ok. 342–402 × 185–230 × 247–273 mm — wspólny zakres rodziny obudów 280/314, a nie osobny zestaw rozmiarów 314 Ah | Zakres referencyjny — dokładny rysunek potwierdzany przy zamówieniu |
| Układ ogniw | Pojedynczy rząd 4 ogniw (rząd ok. 288 mm grubości na powierzchniach ogniw), z płytami dociskowymi | Ustalone konstrukcją zestawu |
| BMS (warianty 2/3) | Inteligentny BMS 4S, klasa prądu ciągłego 200 A, monitoring przez Bluetooth; klasa 100 A dla lżejszych konstrukcji | Rodzina marki i model potwierdzane przy zamówieniu |
| Zabezpieczenie główne | Bezpiecznik lub wyłącznik dobrany do klasy BMS | Wartość znamionowa i typ dla zestawu — potwierdzane dla danej konfiguracji |
| Wyświetlacz | Wyświetlacz LCD lub dotykowy w niektórych konfiguracjach z BMS; nie występuje w wariancie z samą obudową | Dla zestawu — potwierdzane przy zamówieniu |
| Zaciski główne | Para zacisków P+ / P− dobrana do klasy prądowej | Potwierdzane dla danej konfiguracji |
Opcje konfiguracji — nic nie jest zablokowane
| Wymiar | Opcje | Uwagi |
|---|---|---|
| Wariant dostawy | Sama obudowa / obudowa + BMS / obudowa + BMS + ogniwa | Patrz tabela wariantów powyżej |
| Format obudowy | Obudowa stalowa; szczelna wodoodporna obudowa ABS; wymiary niestandardowe dla programów wolumenowych | Wymiary niestandardowe to pozycja OEM, potwierdzana dla projektu |
| Ogniwa w zestawie (wariant 3) | EVE MB31, CATL 314 Ah, Hithium 314 Ah | Forma zacisków potwierdzana względem fizycznej partii |
| Powrót do 280 Ah | Ten sam zestaw przyjmuje całą rodzinę klasy 280 Ah (LF280K i odpowiedniki) | Jedna platforma obudowy obejmuje oba warianty Twojej linii produktowej — patrz strona zestawu 280 Ah |
| Rodzina BMS | JK (aktywne balansowanie, wbudowany Bluetooth) / JBD (balansowanie pasywne, moduł Bluetooth, opcje RS485 i ogrzewania) / Daly (klasyczne linie pasywne albo linia z aktywnym balansowaniem) | Opcje kategorialne — marka i model w Twoim zestawie są potwierdzane pisemnie przy zamówieniu, nigdy nie są zakładane z góry |
| Prąd ciągły BMS | Klasa 100 A / 120 A / 150 A / 200 A | Dobieraj według falownika i profilu obciążenia, nie według etykiety ogniwa |
| Balansowanie | Aktywne 1 A lub 2 A albo pasywne, zależnie od rodziny BMS | Aktywne balansowanie zarabia na siebie przy ogniwach dużego formatu |
| Komunikacja | Monitoring w aplikacji przez Bluetooth jako norma; RS485 jako moduł opcjonalny; CAN przy 4S to pozycja niestandardowa, a nie wyposażenie standardowe | Zaznacz w zapytaniu, jeśli sterownik systemu potrzebuje łącza przewodowego |
| Wyświetlacz | LCD / mały wyświetlacz dotykowy / brak | „Brak” dotyczy wariantu z samą obudową |
| Maty grzewcze | Opcjonalny dodatek | Nie są wyposażeniem standardowym. Dodaj je, jeśli pakiet będzie ładowany poniżej 0 °C; to coś innego niż niskotemperaturowe zabezpieczenie ładowania w BMS |
| Wygląd OEM | Kolor obudowy, Twoje logo i etykiety, tabliczka znamionowa, instrukcja i opakowanie | Patrz sekcja OEM / ODM |
Kompatybilność ogniw: modele 314 Ah zweryfikowane względem śladu
314 Ah to klasa pojemności, nie standard mechaniczny — te ogniwa pasują dlatego, że główni wytwórcy, podnosząc pojemność, zachowali kopertę klasy 280. Trzy powszechnie dostępne modele 314 Ah:
| Ogniwo | Pojemność | Rozmiar (Dł. × Gr. × Wys., mm) | Zaciski |
|---|---|---|---|
| EVE MB31 | 314 Ah | 173,7 × 71,7 × 207,2 (z zaciskami) | Zaciski płaskie do spawania laserowego (wykonanie katalogowe); wersje na rynek DIY ze spawanymi sworzniami M6 lub dwugwintowymi M6 |
| CATL 314 Ah | 314 Ah | 174,26 × 71,65 × 207,2 (z zaciskami) | Sworzeń M6 spawany laserowo |
| Hithium 314 Ah | 314 Ah | 174,7 × 71,65 × 207,11 | Sworzeń M6 (wersja na rynek DIY) |
| Rodzina klasy 280 Ah (dla odniesienia) | 280 Ah | 173,7–174,7 × 71,55–72,0 × 207,1–207,5 | Wersje ze sworzniem M6; forma zacisków REPT różni się zależnie od źródła |
Zasada kompatybilności jest mechaniczna, nie handlowa: ogniwo pasuje, jeśli jego ślad mieści się w powyższej rodzinie oraz jego forma zacisków odpowiada rozwierceniu szyn. Zwróć szczególną uwagę na wiersz EVE MB31 — to samo ogniwo trafia na rynek DIY z prostymi zaciskami płaskimi albo ze spawanymi sworzniami M6, zależnie od kanału, a te wymagają innego osprzętu szyn. Prześlij w zapytaniu dokładny model ogniwa oraz jego wersję zacisków, a dopasowanie potwierdzimy na piśmie. Jeśli wciąż wybierasz ogniwa, nasz przewodnik o doborze ogniw LiFePO4 do montażu pakietów oraz gama pryzmatycznych ogniw 280 Ah / 314 Ah są właściwymi punktami startu; ogniwa są także wypisane na naszej hurtowej stronie ogniw.
Co zawiera zestaw akcesoriów

- 3 miedziane szyny szeregowe — pakiet 4S potrzebuje jednego połączenia na każde złącze ogniw, czyli liczby ogniw w szeregu minus jeden; liczba wynika z formatu, a nie z pakietu marketingowego
- Zestaw szyn przyłączeniowych BMS — połączenia toru głównego między blokiem ogniw, BMS a zaciskami (osobny zestaw od połączeń szeregowych)
- Płytka pomiarowa albo wiązka przewodów balansujących — dwie rynkowe formy tego samego zadania: doprowadzenie 5 odczepów pomiarowych (B0–B4) do BMS we właściwej kolejności
- Zaciski główne P+ / P−, dobrane do klasy prądowej
- Bezpiecznik lub wyłącznik toru głównego, o wartości znamionowej dla konfiguracji zestawu
- Wyświetlacz tam, gdzie potwierdzony zestaw go zawiera
- Zestaw izolacji — płyty epoksydowe / włókniste między ogniwami a obudową, podkładki EVA między ogniwami
- Pakiet elementów złącznych — śruby zacisków, wkręty obudowy i pokrywy
Dokładne liczby elementów izolacji i złącznych wynikają z listy materiałowej obudowy z Twojego zamówienia i są wypisane w potwierdzeniu zamówienia — dostawcy bardzo różnią się tymi liczbami, a my wolimy potwierdzić nasze na piśmie, niż kopiować listę pakowania konkurencji.
Montaż: cztery ogniwa 314 Ah w działający pakiet 12,8 V
- Sprawdź ogniwa, zanim cokolwiek przykręcisz. Porównaj napięcie spoczynkowe i rezystancję wewnętrzną wszystkich 4 ogniw i sprowadź je do wspólnego stanu naładowania. Przy ogniwach klasy MB31 zweryfikuj także, którą wersję zacisków faktycznie otrzymałeś — płaską czy sworzniową — zanim szyny wyjdą z worka.
- Najpierw izolacja. Płyty epoksydowe lub włókniste między blokiem ogniw a obudową, separatory między ogniwami. Zwłaszcza w stalowej obudowie puszki ogniw pryzmatycznych nigdy nie mogą polegać wyłącznie na własnej folii ogniwa.
- Ustaw rząd pod równomiernym dociskiem. Osadź płyty końcowe ciasno i równomiernie — ogniwa pryzmatyczne LFP chcą umiarkowanego, równomiernego docisku, a nie maksymalnej siły. Momenty dokręcania pochodzą z instrukcji wytwórcy ogniw dla Twojego dokładnego modelu i są podane w dokumentacji zestawu; nie istnieje uniwersalna liczba, a każdy, kto podaje Ci ją bez nazwania ogniwa, zgaduje.
- Podłącz obwody pomiarowe przed torem mocy. Zamontuj płytkę pomiarową lub wiązkę balansującą od B0 w górę i zweryfikuj, że każdy odczep odczytuje się w kolejności, zanim którakolwiek szyna poprowadzi prąd.
- Przykręć szyny szeregowe po kolei — 3 połączenia, biegunowość sprawdzona dwukrotnie. Pracuj od minusa ogniwa 1 do plusa ogniwa 2 i dalej, sprawdzając biegunowość na każdym kroku miernikiem, a nie okiem.
- Okabluj tor główny BMS i zabezpieczenie. B− do minusa pierwszego ogniwa, P− na zewnątrz do zacisku obciążenia, bezpiecznik lub wyłącznik w linii głównej, potem zacisk P+. Potwierdź, że BMS budzi się i odczytuje wszystkie 4 napięcia ogniw, zanim założysz pokrywę.
- Nadzoruj pierwszy pełny cykl. Obserwuj napięcia poszczególnych ogniw w aplikacji lub na wyświetlaczu przez pierwsze ładowanie — w pakiecie 4,0 kWh pierwszy cykl trwa dłużej niż w konstrukcji 280 Ah, a cierpliwość tutaj jest tym, co oddziela dobrany pakiet od zwrotu gwarancyjnego.
- Zamknij i zapisz konstrukcję. Zapisz na karcie budowy partię ogniw, model BMS i ustawienia. Ten zapis upraszcza rozmowy gwarancyjne i powtarzalne zamówienia.
Konieczne słowo o tym, kto powinien to robić: pakiet 12,8 V 314 Ah mimo skromnego napięcia może oddać bardzo wysokie prądy zwarciowe. Montaż należy do przeszkolonych techników pracujących narzędziami izolowanymi. Jeśli Twój zakład ich nie ma, kup gotową baterię — to uczciwa rekomendacja.
Gdzie pakiet DIY 4,0 kWh zarabia na siebie
- Modele kamperów wieńczące gamę — ten sam schowek co konstrukcja 280 Ah, z ok. 12% dłuższym użytecznym czasem pracy, sprzedawany jako wariant premium istniejącej linii 12 V; zobacz naszą stronę zasilania kamperów
- Banki pokładowe w zastosowaniach morskich — zasilanie pokładowe żaglówek i łodzi roboczych, gdzie jeden większy pakiet oznacza o jedną jednostkę równoległą mniej do okablowania i zbalansowania; zobacz zasilanie morskie
- Małe systemy off-grid i domkowe — dłuższa autonomia między uruchomieniami agregatu przy obciążeniach natywnych dla 12 V; zobacz zasilanie off-grid
- Linie produktowe monterów — jedna platforma obudowy, dwa warianty pojemności: wspólność zestawu utrzymuje zapas obudów jako jeden, a katalog oferuje gotowe pakiety zarówno 280 Ah, jak i 314 Ah
OEM / ODM: Twoja marka, Twoja specyfikacja
Format zestawu istnieje dla kupujących, którzy sprzedają pod własną nazwą. Opcje OEM obejmują kolor obudowy, logo i etykiety znamionowe, instrukcje i opakowanie; opcje konfiguracyjne obejmują rodzinę i klasę prądową BMS, układ zacisków, wyświetlacz oraz — w wariancie 3 — model ogniw, wokół którego zestaw jest zbudowany. Przy programach wolumenowych wymiary obudowy mogą powstać według specyfikacji projektu zamiast standardowego typoszeregu.
Nasza rola w tym procesie to koordynacja: wymagania są potwierdzane w pisemnej specyfikacji, zestawiane z możliwościami partnerów produkcyjnych, a uzgodnione punkty kontrolne i dokumenty obsługujemy po stronie eksportu. To specyfikacja potwierdzona w dokumencie zamówienia wiąże dostawę — a nie ta strona internetowa, dlatego każda zmienna pozycja powyżej jest oznaczona jako „potwierdzana przy zamówieniu”. Zacznij od naszej strony koordynacji OEM i ODM albo listy kontrolnej zapytania ofertowego OEM / ODM, jeśli chcesz pełną listę dokumentów.
Co przesłać nam do wyceny
- Wariant — sama obudowa, obudowa + BMS albo komplet z ogniwami
- Model ogniwa i wersja zacisków — dokładne ogniwa 314 Ah, które zamontujesz, w wersji z zaciskami płaskimi lub sworzniowej (albo poproś nas o ich dostawę w wariancie 3)
- Klasa prądowa BMS i główne obciążenia — rozmiar falownika i obciążenia udarowe, aby klasa prądowa była potwierdzona względem Twojego rzeczywistego użytkowania, a nie etykiety ogniwa
- Format obudowy — stalowa lub ABS, oraz wszelkie ograniczenia wymiarowe schowka, stojaka lub wnęki, w której ma się zmieścić
- Ilość i miejsce przeznaczenia — zestaw próbny do oceny albo przewidywany stały wolumen, plus port przeznaczenia
Jedna zaleta logistyczna, wokół której warto planować: warianty 1 i 2 nie zawierają ogniw, więc wysyłane są jako ładunek ogólny — bez frachtu towarów niebezpiecznych dla baterii litowych. Wielu kupujących wysyła zestawy standardowym frachtem, a ogniwa pozyskuje osobną, zoptymalizowaną trasą; wariant 3 wysyłany jest jako regulowany ładunek litowy, jak każda przesyłka ogniw. Dokładne wymiary pakowania i masy Twojej konfiguracji są podane w wycenie.
Lektura powiązana przed zapytaniem: przewodnik doboru BMS do wymiarowania płytki oraz reszta tej serii poniżej.
Najczęstsze pytania
Czy istnieje dedykowana obudowa 314 Ah, której powinienem szukać?
Dla 12 V — zasadniczo nie, i to jest sens tej strony. Ogniwa 314 Ah zachowały ślad klasy 280, więc uznani dostawcy zestawów znamionują jedną obudowę dla obu (oficjalna strona zestawu 12 V podaje dopasowanie jako „280–314 Ah”). Sprzedawca prezentujący specjalną obudowę tylko dla 314 Ah w cenie premium powinien umieć nazwać fizyczną różnicę; jeśli odpowiedzią jest inna naklejka, kup obudowę wspólną.
Co faktycznie zyskuję względem zestawu 280 Ah?
Ok. 0,4 kWh więcej energii nominalnej — 4,0 kWh wobec 3,6 kWh — w identycznym śladzie, montażu i zapasie obudów. Zyskiem jest czas pracy i wariant o wyższej pojemności do Twojego katalogu, a nie inna platforma produktowa. Wszystko inne — klasy BMS, zestaw akcesoriów, montaż — to ta sama dyscyplina co konstrukcja 280 Ah.
Czy mogę mieszać ogniwa 280 Ah i 314 Ah w jednym pakiecie?
Nie. Ogniwa w szeregu muszą być tego samego modelu i klasy partii; mieszanie pojemności gwarantuje, że mniejsze ogniwa są przeciążane na obu końcach każdego cyklu, podczas gdy BMS widzi na odczepie tylko średnią szeregu. Buduj pakiety 280 Ah albo pakiety 314 Ah — zestaw wspiera oba, szereg — nie.
Czy wersja zacisków MB31 ma znaczenie?
Tak, większe niż jakikolwiek inny szczegół na tej stronie. EVE MB31 trafia na rynek jako ogniwo z zaciskami płaskimi do spawania laserowego oraz jako wersja DIY ze spawanymi sworzniami M6 (jedno- lub dwugwintowymi). Szyny, momenty i osprzęt się różnią. W zapytaniu określ, którą wersją są Twoje ogniwa; jeśli kupujesz ogniwa i zestaw razem w wariancie 3, dopasowanie potwierdzamy w specyfikacji zamówienia.
Czy muszę kupić BMS od Was?
Nie. Wariant 1 to sama obudowa właśnie dla kupujących z własną platformą BMS. Prosilibyśmy jedynie o informację, jaką płytkę planujesz zamontować: pozycja montażu BMS w obudowie i wycięcie na wyświetlacz są układane wokół klasy płytki, a taniej jest potwierdzić to dopasowanie na papierze, niż odkryć je przy stole montażowym.
Czy mata grzewcza jest w zestawie?
Nie — maty grzewcze są opcjonalnym dodatkiem, potwierdzanym przy zamówieniu, i mówimy to wprost, bo niektóre oferty sugerują co innego. Dodaj je, jeśli gotowy pakiet będzie ładowany poniżej 0 °C. To coś innego niż niskotemperaturowe odcięcie ładowania w BMS, które jest ustawieniem ochronnym samej płytki.
Seria zestawów DIY
Ta strona dotyczy modelu 12,8 V 314 Ah z ośmiomodelowej serii zestawów DIY: 12,8 V 100 Ah / 280 Ah / 314 Ah (4S), 25,6 V 280 Ah / 314 Ah (8S) oraz 51,2 V 100 Ah / 280 Ah / 314 Ah (16S). Każdy model ma własną stronę, ponieważ obudowy, rodziny ogniw i szczegóły montażu naprawdę się różnią. Pozostałe siedem modeli serii: zestaw DIY 12,8 V 280 Ah, zestaw DIY 12,8 V 100 Ah, zestaw DIY 25,6 V 314 Ah, zestaw DIY 25,6 V 280 Ah, zestaw DIY 51,2 V 314 Ah, zestaw DIY 51,2 V 280 Ah oraz zestaw DIY 51,2 V 100 Ah. Pełna gama produktów znajduje się na stronie Products.
Wersja angielska tej strony: 12.8V 314Ah DIY kit (English).
Poproś o wycenę tego zestawu: Złóż zapytanie DIY-Kit-12V314 · WhatsApp: +86 159 8945 0735
Share This Article

