Share This Article
Zestaw DIY 4S dla firm montujących pakiety: obudowa stalowa lub ABS, inteligentny BMS i kompletny zestaw akcesoriów do pryzmatycznych ogniw LiFePO4 klasy 280 Ah — dostarczany jako zestaw do samodzielnego montażu, pod Twoją marką.
Zestaw opisany jak komponent — a nie gotowa bateria
Ta strona jest dla monterów, firm zabudowujących kampery i łodzie oraz dystrybutorów, którzy budują własne pakiety 12,8 V: ogniwa zapewniasz Ty, a my koordynujemy wokół nich obudowę, BMS i osprzęt. Cztery pryzmatyczne ogniwa 3,2 V połączone szeregowo dają pakiet o napięciu nominalnym 12,8 V; przy ogniwach 280 Ah jest to około 3,6 kWh — rozmiar, który w dużej mierze zastąpił parowane banki ołowiowe w kamperach, łodziach i małych systemach off-grid. Czym ten zestaw nie jest: gotową baterią. W środku nie ma ogniw, chyba że zamówisz wariant, który je zawiera, i nic na tej stronie nie powinno być odczytywane jako produkt gotowy do instalacji.
Zestaw dostarczamy w trzech wariantach. Rynek używa luźnych określeń w rodzaju „kompletny zestaw” wobec wszystkich trzech, dlatego każdy wariant definiujemy przez to, co fizycznie znajduje się w pudełku:
| Wariant | Co jest w pudełku | Co zapewniasz Ty |
|---|---|---|
| 1 — Zestaw z samą obudową | Obudowa i zestaw akcesoriów: szyny szeregowe, płytka pomiarowa lub wiązka balansująca, zestaw izolacji, zaciski główne, osprzęt zabezpieczający, elementy złączne | Twoje ogniwa i Twój własny BMS |
| 2 — Zestaw obudowa + BMS (oferta standardowa) | Wszystko z wariantu 1 oraz dopasowany inteligentny BMS 4S. To jest konfiguracja, którą mają na myśli oferty z hasłem „Battery Case + BMS + Accessories (Cells Not Included)” | Twoje ogniwa |
| 3 — Kompletny zestaw z ogniwami | Wszystko z wariantu 2 oraz 4 dobrane ogniwa klasy A modelu potwierdzonego w zamówieniu | Tylko montaż |

Jeśli potrzebujesz tylko samej płytki zabezpieczającej, zobacz nasze samodzielne inteligentne płytki BMS. Jeśli wolisz w ogóle nie montować, gotowe produkty znajdziesz w naszej gamie baterii LiFePO4 12 V, a przegląd w przewodniku po serii baterii LiFePO4 12 V.
Referencyjna konfiguracja standardowa
Poniższa tabela to konfiguracja referencyjna, od której zaczyna większość kupujących. Jest punktem wyjścia do pisemnej specyfikacji, a nie zablokowaną pozycją katalogową — następna sekcja wypisuje, co można zmienić.
| Pozycja | Konfiguracja referencyjna | Podstawa |
|---|---|---|
| Format pakietu | 4S (4 × ogniwa 3,2 V), nominalnie 12,8 V; ok. 3,6 kWh przy ogniwach 280 Ah | Ustalone konstrukcją zestawu |
| Format obudowy | Stalowa obudowa malowana proszkowo; szczelna wodoodporna obudowa ABS jako wariant do lżejszych zastosowań | Opcja — patrz matryca poniżej |
| Rozmiar obudowy, zakres referencyjny | Ok. 342–402 × 185–230 × 247–273 mm w głównych rynkowych obudowach tej klasy | Zakres referencyjny — dokładny rysunek potwierdzany przy zamówieniu |
| Układ ogniw | Pojedynczy rząd 4 ogniw (rząd ok. 288 mm grubości na powierzchniach ogniw), z płytami dociskowymi | Ustalone konstrukcją zestawu |
| BMS (warianty 2/3) | Inteligentny BMS 4S, klasa prądu ciągłego 200 A dla konstrukcji 280 Ah, monitoring przez Bluetooth; klasa 100 A dla lżejszych konstrukcji | Rodzina marki i model potwierdzane przy zamówieniu |
| Zabezpieczenie główne | Bezpiecznik lub wyłącznik dobrany do klasy BMS | Wartość znamionowa i typ dla zestawu — potwierdzane dla danej konfiguracji |
| Wyświetlacz | Wyświetlacz LCD lub dotykowy w niektórych konfiguracjach z BMS; nie występuje w wariancie z samą obudową | Dla zestawu — potwierdzane przy zamówieniu |
| Zaciski główne | Para zacisków P+ / P− dobrana do klasy prądowej | Potwierdzane dla danej konfiguracji |
Przy tym rozmiarze istnieją dwie drogi obudowy i pasują do różnych kupujących. Obudowy stalowe (format sprzedawany przez najbardziej uznanych dostawców zestawów) prawidłowo przyjmują osprzęt dociskowy, sztywno się układają i montują, i to je polecamy do wszystkiego, co montowane jest w pojeździe lub na jednostce pływającej. Szczelne obudowy ABS są tańsze i lżejsze i stanowią uzasadniony wybór do stacjonarnych konstrukcji wnętrzowych — ale sprawdzaj wymiary wewnętrzne, nie tylko skorupę: opublikowana skorupa ABS 342 × 185 × 247 mm mierzy wewnątrz ok. 330 × 178 × 215 mm, a to właśnie przestrzeń wewnętrzna jest tą, w której Twoje ogniwa muszą się zmieścić.
Opcje konfiguracji — nic nie jest zablokowane
| Wymiar | Opcje | Uwagi |
|---|---|---|
| Wariant dostawy | Sama obudowa / obudowa + BMS / obudowa + BMS + ogniwa | Patrz tabela wariantów powyżej |
| Format obudowy | Obudowa stalowa; szczelna wodoodporna obudowa ABS; wymiary niestandardowe dla programów wolumenowych | Wymiary niestandardowe to pozycja OEM, potwierdzana dla projektu |
| Ogniwa w zestawie (wariant 3) | EVE LF280K / LF280K V3, CATL 280 Ah, Hithium 280 Ah, REPT 280 Ah | Forma zacisków potwierdzana względem fizycznej partii |
| Ścieżka rozbudowy do 314 Ah | Ta sama rodzina obudów przyjmuje także ogniwa klasy 314 Ah | Patrz dedykowana strona zestawu 12,8 V 314 Ah i sekcja kompatybilności |
| Rodzina BMS | JK (aktywne balansowanie, wbudowany Bluetooth) / JBD (balansowanie pasywne, moduł Bluetooth, opcje RS485 i ogrzewania) / Daly (klasyczne linie pasywne albo linia z aktywnym balansowaniem) | Opcje kategorialne — marka i model w Twoim zestawie są potwierdzane pisemnie przy zamówieniu, nigdy nie są zakładane z góry |
| Prąd ciągły BMS | Klasa 100 A / 120 A / 150 A / 200 A | Dobieraj według falownika i profilu obciążenia — pakiet 280 Ah z falownikiem 2 kW potrzebuje klasy 200 A |
| Balansowanie | Aktywne 1 A lub 2 A albo pasywne, zależnie od rodziny BMS | Aktywne balansowanie zarabia na siebie przy dużych ogniwach 280 Ah |
| Komunikacja | Monitoring w aplikacji przez Bluetooth jako norma; RS485 jako moduł opcjonalny; CAN przy 4S to pozycja niestandardowa, a nie wyposażenie standardowe | Zaznacz w zapytaniu, jeśli sterownik systemu potrzebuje łącza przewodowego |
| Wyświetlacz | LCD / mały wyświetlacz dotykowy / brak | „Brak” dotyczy wariantu z samą obudową |
| Maty grzewcze | Opcjonalny dodatek | Nie są wyposażeniem standardowym. Dodaj je, jeśli pakiet będzie ładowany poniżej 0 °C; to coś innego niż niskotemperaturowe zabezpieczenie ładowania w BMS |
| Wygląd OEM | Kolor obudowy, Twoje logo i etykiety, tabliczka znamionowa, instrukcja i opakowanie | Patrz sekcja OEM / ODM |
Kompatybilność ogniw: ślad klasy 280 Ah
Zestaw jest zbudowany wokół jednej rodziny śladu ogniwa. Pryzmatyczne ogniwa 280 Ah i 314 Ah głównych wytwórców ją współdzielą — ok. 174 mm długości, do 72 mm grubości i do ok. 207,5 mm wysokości z zaciskami:
| Ogniwo | Pojemność | Rozmiar (Dł. × Gr. × Wys., mm) | Zaciski |
|---|---|---|---|
| EVE LF280K / LF280K V3 | 280 Ah | 173,7 × 72,0 × 207,5 (z zaciskami) | Spawany sworzeń M6, wersje jedno- lub dwuotworowe |
| CATL 280 Ah | 280 Ah | 173,9 × 71,7 × 207,2 | Sworzeń M6 spawany laserowo |
| Hithium 280 Ah | 280 Ah | 174,7 × 71,65 × 207,11 | Sworzeń M6 (wersja na rynek DIY) |
| REPT 280 Ah | 280 Ah | 173,93 × 71,55 × 207,23 | Publikowane źródła są sprzeczne (M4 czy M6) — potwierdzane względem fizycznej partii, zanim szyny zostaną rozwiercone |
| EVE MB31 / CATL 314 Ah / Hithium 314 Ah | 314 Ah | Ta sama rodzina śladu (173,7–174,3 × ok. 71,7 × ok. 207,2) | Wersje ze sworzniem M6 |
Zasada kompatybilności jest mechaniczna, nie handlowa: ogniwo pasuje, jeśli jego ślad mieści się w powyższej rodzinie oraz jego forma zacisków odpowiada rozwierceniu szyn. Sama klasa pojemności nie jest standardem mechanicznym — ogniwa sprzedawane jako „280 Ah” mogą różnić się między wytwórcami o kilka milimetrów. Prześlij w zapytaniu dokładny model ogniwa, a dopasowanie potwierdzimy na piśmie. Jeśli wciąż wybierasz ogniwa, nasz przewodnik o doborze ogniw LiFePO4 do montażu pakietów oraz gama pryzmatycznych ogniw 280 Ah / 314 Ah są właściwymi punktami startu; ogniwa są także wypisane na naszej hurtowej stronie ogniw.
Co zawiera zestaw akcesoriów

- 3 miedziane szyny szeregowe — pakiet 4S potrzebuje jednego połączenia na każde złącze ogniw, czyli liczby ogniw w szeregu minus jeden; liczba wynika z formatu, a nie z pakietu marketingowego
- Zestaw szyn przyłączeniowych BMS — połączenia toru głównego między blokiem ogniw, BMS a zaciskami (osobny zestaw od połączeń szeregowych)
- Płytka pomiarowa albo wiązka przewodów balansujących — dwie rynkowe formy tego samego zadania: doprowadzenie 5 odczepów pomiarowych (B0–B4) do BMS we właściwej kolejności
- Zaciski główne P+ / P−, dobrane do klasy prądowej
- Bezpiecznik lub wyłącznik toru głównego, o wartości znamionowej dla konfiguracji zestawu
- Wyświetlacz tam, gdzie potwierdzony zestaw go zawiera
- Zestaw izolacji — płyty epoksydowe / włókniste między ogniwami a obudową, podkładki EVA między ogniwami
- Pakiet elementów złącznych — śruby zacisków, wkręty obudowy i pokrywy
Dokładne liczby elementów izolacji i złącznych wynikają z listy materiałowej obudowy z Twojego zamówienia i są wypisane w potwierdzeniu zamówienia — dostawcy bardzo różnią się tymi liczbami, a my wolimy potwierdzić nasze na piśmie, niż kopiować listę pakowania konkurencji.
Montaż: cztery ogniwa w działający pakiet 12,8 V
- Sprawdź ogniwa, zanim cokolwiek przykręcisz. Porównaj napięcie spoczynkowe i rezystancję wewnętrzną wszystkich 4 ogniw i sprowadź je do wspólnego stanu naładowania. Rozrzut, który tu zignorujesz, stanie się nierównowagą, za którą będziesz gonić przez cały okres eksploatacji pakietu.
- Najpierw izolacja. Płyty epoksydowe lub włókniste między blokiem ogniw a obudową, separatory między ogniwami. Zwłaszcza w stalowej obudowie puszki ogniw pryzmatycznych nigdy nie mogą polegać wyłącznie na własnej folii ogniwa.
- Ustaw rząd pod równomiernym dociskiem. Osadź płyty końcowe ciasno i równomiernie — ogniwa pryzmatyczne LFP chcą umiarkowanego, równomiernego docisku, a nie maksymalnej siły. Momenty dokręcania pochodzą z instrukcji wytwórcy ogniw dla Twojego dokładnego modelu i są podane w dokumentacji zestawu; nie istnieje uniwersalna liczba, a każdy, kto podaje Ci ją bez nazwania ogniwa, zgaduje.
- Podłącz obwody pomiarowe przed torem mocy. Zamontuj płytkę pomiarową lub wiązkę balansującą od B0 w górę i zweryfikuj, że każdy odczep odczytuje się w kolejności, zanim którakolwiek szyna poprowadzi prąd.
- Przykręć szyny szeregowe po kolei — 3 połączenia, biegunowość sprawdzona dwukrotnie. Pracuj od minusa ogniwa 1 do plusa ogniwa 2 i dalej, sprawdzając biegunowość na każdym kroku miernikiem, a nie okiem.
- Okabluj tor główny BMS i zabezpieczenie. B− do minusa pierwszego ogniwa, P− na zewnątrz do zacisku obciążenia, bezpiecznik lub wyłącznik w linii głównej, potem zacisk P+. Potwierdź, że BMS budzi się i odczytuje wszystkie 4 napięcia ogniw, zanim założysz pokrywę.
- Nadzoruj pierwszy pełny cykl. Obserwuj napięcia poszczególnych ogniw w aplikacji lub na wyświetlaczu przez pierwsze ładowanie. Ogniwo, które ucieka w pierwszym cyklu, taniej naprawić przy stole montażowym, a drożej znaleźć w kamperze klienta.
- Zamknij i zapisz konstrukcję. Zapisz na karcie budowy partię ogniw, model BMS i ustawienia. Ten zapis upraszcza rozmowy gwarancyjne i powtarzalne zamówienia.
Konieczne słowo o tym, kto powinien to robić: pakiet 12,8 V 280 Ah mimo skromnego napięcia może oddać bardzo wysokie prądy zwarciowe. Montaż należy do przeszkolonych techników pracujących narzędziami izolowanymi. Jeśli Twój zakład ich nie ma, kup gotową baterię — to uczciwa rekomendacja.
Gdzie pakiet DIY 3,6 kWh zarabia na siebie
- Przebudowy kamperów i przyczep — klasyczne zastosowanie 12 V 280 Ah: jeden pakiet zastępujący bank ołowiowy pod siedzeniem lub w schowku, zbudowany pod własną marką firmy zabudowującej; zobacz naszą stronę zasilania kamperów
- Banki pokładowe w zastosowaniach morskich — zasilanie pokładowe żaglówek i łodzi roboczych, gdzie liczą się lokalny montaż i serwisowalność; zobacz zasilanie morskie
- Małe systemy off-grid i domkowe — obciążenia 12-woltowe: oświetlenie, chłodzenie i łączność; zobacz zasilanie off-grid
- Montaż seryjny pakietów — warsztaty zamieniające importowane ogniwa w pakiety 12 V pod własną marką, dla regionalnych sprzedawców kamperowych, morskich i solarnych
OEM / ODM: Twoja marka, Twoja specyfikacja
Format zestawu istnieje dla kupujących, którzy sprzedają pod własną nazwą. Opcje OEM obejmują kolor obudowy, logo i etykiety znamionowe, instrukcje i opakowanie; opcje konfiguracyjne obejmują rodzinę i klasę prądową BMS, układ zacisków, wyświetlacz oraz — w wariancie 3 — model ogniw, wokół którego zestaw jest zbudowany. Przy programach wolumenowych wymiary obudowy mogą powstać według specyfikacji projektu zamiast standardowego typoszeregu.
Nasza rola w tym procesie to koordynacja: wymagania są potwierdzane w pisemnej specyfikacji, zestawiane z możliwościami partnerów produkcyjnych, a uzgodnione punkty kontrolne i dokumenty obsługujemy po stronie eksportu. To specyfikacja potwierdzona w dokumencie zamówienia wiąże dostawę — a nie ta strona internetowa, dlatego każda zmienna pozycja powyżej jest oznaczona jako „potwierdzana przy zamówieniu”. Zacznij od naszej strony koordynacji OEM i ODM albo listy kontrolnej zapytania ofertowego OEM / ODM, jeśli chcesz pełną listę dokumentów.
Co przesłać nam do wyceny
- Wariant — sama obudowa, obudowa + BMS albo komplet z ogniwami
- Model ogniw — dokładne ogniwa, które zamontujesz (albo poproś nas o ich dostawę w wariancie 3)
- Klasa prądowa BMS i główne obciążenia — rozmiar falownika i obciążenia udarowe, aby klasa prądowa była potwierdzona względem Twojego rzeczywistego użytkowania, a nie etykiety ogniwa
- Format obudowy — stalowa lub ABS, oraz wszelkie ograniczenia wymiarowe schowka, stojaka lub wnęki, w której ma się zmieścić
- Ilość i miejsce przeznaczenia — zestaw próbny do oceny albo przewidywany stały wolumen, plus port przeznaczenia
Jedna zaleta logistyczna, wokół której warto planować: warianty 1 i 2 nie zawierają ogniw, więc wysyłane są jako ładunek ogólny — bez frachtu towarów niebezpiecznych dla baterii litowych. Wielu kupujących wysyła zestawy standardowym frachtem, a ogniwa pozyskuje osobną, zoptymalizowaną trasą; wariant 3 wysyłany jest jako regulowany ładunek litowy, jak każda przesyłka ogniw. Dokładne wymiary pakowania i masy Twojej konfiguracji są podane w wycenie.
Lektura powiązana przed zapytaniem: przewodnik doboru BMS do wymiarowania płytki oraz reszta tej serii poniżej.
Najczęstsze pytania
Obudowa stalowa czy ABS — którą wybrać?
Stalową — do wszystkiego, co się porusza. Instalacje w pojazdach i na jednostkach pływających wibrują, a stalowa obudowa utrzymuje osprzęt dociskowy, punkty montażowe i zaciski w sztywności przez lata takiej pracy. Szczelna obudowa ABS to rozsądna opcja budżetowa do stacjonarnych konstrukcji wnętrzowych, ale zweryfikuj wymiary wewnętrzne, zanim zamówisz ogniwa — publikowane rozmiary skorup ABS są zewnętrzne, a użyteczna przestrzeń wewnętrzna jest o kilka milimetrów mniejsza w każdym kierunku.
Czy mogę zbudować to z ogniwami 314 Ah?
Tak — ogniwa 314 Ah współdzielą tę rodzinę śladu, a obudowy tej klasy są powszechnie znamionowane na 280–314 Ah. Dokładnie to omawia dedykowana strona zestawu 12,8 V 314 Ah. Potwierdź dokładny model 314 Ah przy zapytaniu, bo to forma zacisków, a nie pojemność, jest tym, pod co rozwiercane są szyny.
Jak dużego BMS potrzebuje pakiet 280 Ah?
BMS dobiera się do obciążenia, nie do pojemności. Pakiet 280 Ah za falownikiem 2000 W może być proszony o 170 A lub więcej, więc klasa 200 A jest przy tym rozmiarze częstym wyborem; konstrukcja oświetleniowo-chłodnicza może nigdy nie przekroczyć 80 A i może użyć klasy 100 A. Podaj nam rozmiar falownika i obciążenia udarowe, a klasa zostanie potwierdzona w specyfikacji.
Czy mogę połączyć równolegle dwa takie pakiety?
Praca równoległa to decyzja projektowa systemu, a nie funkcja zestawu: każdy pakiet zachowuje własny BMS, pakiety muszą być zbudowane z dobranych ogniw w dobranym stanie naładowania, a połączenia i zabezpieczenia muszą być wymiarowane na łączny prąd zwarciowy. Jeśli Twój plan produktowy przewiduje pakiety równoległe, porusz to w zapytaniu — układy obudów i zacisków dla konstrukcji równoległych są potwierdzane dla projektu, a nie zakładane z góry.
Czy muszę kupić BMS od Was?
Nie. Wariant 1 to sama obudowa właśnie dla kupujących z własną platformą BMS. Prosilibyśmy jedynie o informację, jaką płytkę planujesz zamontować: pozycja montażu BMS w obudowie i wycięcie na wyświetlacz są układane wokół klasy płytki, a taniej jest potwierdzić to dopasowanie na papierze, niż odkryć je przy stole montażowym.
Czy mata grzewcza jest w zestawie?
Nie — maty grzewcze są opcjonalnym dodatkiem, potwierdzanym przy zamówieniu, i mówimy to wprost, bo niektóre oferty sugerują co innego. Dodaj je, jeśli gotowy pakiet będzie ładowany poniżej 0 °C — realna kwestia dla pakietów kamperowych i morskich zimujących na zewnątrz. To coś innego niż niskotemperaturowe odcięcie ładowania w BMS, które jest ustawieniem ochronnym samej płytki.
Seria zestawów DIY
Ta strona dotyczy modelu 12,8 V 280 Ah z ośmiomodelowej serii zestawów DIY: 12,8 V 100 Ah / 280 Ah / 314 Ah (4S), 25,6 V 280 Ah / 314 Ah (8S) oraz 51,2 V 100 Ah / 280 Ah / 314 Ah (16S). Każdy model ma własną stronę, ponieważ obudowy, rodziny ogniw i szczegóły montażu naprawdę się różnią. Pozostałe siedem modeli serii: zestaw DIY 12,8 V 314 Ah, zestaw DIY 12,8 V 100 Ah, zestaw DIY 25,6 V 280 Ah, zestaw DIY 25,6 V 314 Ah, zestaw DIY 51,2 V 280 Ah, zestaw DIY 51,2 V 314 Ah oraz zestaw DIY 51,2 V 100 Ah. Pełna gama produktów znajduje się na stronie Products.
Wersja angielska tej strony: 12.8V 280Ah DIY kit (English).
Poproś o wycenę tego zestawu: Złóż zapytanie DIY-Kit-12V280 · WhatsApp: +86 159 8945 0735
Share This Article

