Share This Article
Un kit de asamblare baterie 4S pentru constructorii de pachete: carcasă, BMS inteligent și setul complet de accesorii pentru celule prismatice LiFePO4 din clasa 100Ah — furnizat ca kit, asamblat de dvs., sub marca dvs.
Solicitați o ofertă pentru acest kit: Deschideți o solicitare DIY-Kit-12V100 · WhatsApp: +86 159 8945 0735
Un kit specificat ca o componentă — nu o baterie finită
Această pagină se adresează asamblorilor, echipatorilor RV și marini și distribuitorilor care își construiesc propriile pachete de 12,8V: dvs. vă procurați celulele, noi coordonăm carcasa, BMS-ul și accesoriile în jurul lor. Patru celule prismatice de 3,2V în serie dau un pachet nominal de 12,8V; la 100Ah înseamnă aproximativ 1,28 kWh — dimensiunea clasică de înlocuire directă pentru RV, aplicații marine și alimentare portabilă. Ceea ce acest kit nu este: o baterie finită — în interior nu există celule decât dacă comandați varianta care le include, iar nimic din această pagină nu trebuie citit ca un produs gata de instalat.
Kitul se furnizează în trei variante. Piața folosește termeni vagi precum „kit complet” pentru toate trei, așa că definim fiecare variantă prin ceea ce se află fizic în cutie:
| Variantă | Ce conține cutia | Ce furnizați dvs. |
|---|---|---|
| 1 — Kit doar cu carcasă | Carcasă plus set de accesorii: bare de legătură în serie, placă de eșantionare sau cablaj de echilibrare, set de izolație, borne principale, elemente de protecție, elemente de fixare | Celulele dvs. și propriul dvs. BMS |
| 2 — Kit carcasă + BMS (oferta standard) | Tot ce conține Varianta 1, plus un BMS inteligent 4S montat. Aceasta este configurația vizată atunci când o listare spune „Battery Case + BMS + Accessories (Cells Not Included)” | Celulele dvs. |
| 3 — Kit complet cu celule | Tot ce conține Varianta 2, plus 4 celule Grad A pereche, de modelul confirmat în comanda dvs. | Doar asamblarea |

Dacă aveți nevoie doar de placa de protecție în sine, consultați plăcile noastre BMS inteligente independente. Dacă preferați să nu asamblați deloc, aceeași capacitate există ca produs finit în bateria noastră LiFePO4 deep-cycle de 12V 100Ah.
Prima decizie: ce format de celule de 100Ah?
Fiecare alt model din această serie de kituri este construit în jurul unei singure amprente de celulă. Acesta nu — iar orice vânzător care sare peste acest punct vă pregătește o carcasă în care celulele dvs. nu intră. Celulele prismatice din „clasa 100Ah” vin în două familii de formate incompatibile:
| Familie de format | Celule reprezentative | Dimensiunea celulei, L × G × Î (mm) | Cum arată 4 celule |
|---|---|---|---|
| Familia A — înaltă și îngustă | EVE LF105 (105Ah) | 130,3 × 36,35 × 200,5 (incl. borne); centrele bornelor la 67 mm distanță | Un rând de ≈145 mm grosime, cu înălțimea de 200,5 mm — un bloc înalt și îngust |
| Familia B — joasă și lată | EVE LF100LA (100Ah) | 160,0 × 50,1 × 118,5 (incl. borne); centrele bornelor la 97 mm distanță | Un rând de ≈200 mm grosime, dar numai 118,5 mm înălțime — un bloc jos și lat |
| Familia B — joasă și lată | CATL 100Ah | 160,8 × 49,9 × 118,8 | Aceeași geometrie de bloc jos și lat ca LF100LA |
| Familia B — joasă și lată | Lishen 102Ah | 160,0 × 49,9 × 115,5 (date publicate de distribuitori) | Aceeași geometrie de bloc jos și lat |
Cele două familii au nevoie de carcase diferite, de găuriri diferite ale barelor de legătură (numai distanța dintre borne diferă cu 30 mm) și de scheme de compresie diferite. O carcasă pentru Familia A nu poate primi celule din Familia B, și invers este la fel de adevărat. Așadar, secvența de cumpărare de pe această pagină merge invers față de restul seriei: numiți mai întâi modelul celulelor — sau măsurați celulele pe care le dețineți deja — iar carcasa se potrivește acelui format. Dacă o ofertă pentru un kit prismatic de 12V 100Ah nu vă întreabă niciodată ce celule montați, carcasa din ea este o presupunere.
Dacă nu ați cumpărat încă celule, lăsați instalarea să decidă: măsurați spațiul pe care trebuie să îl ocupe pachetul finit. Un compartiment înalt și îngust indică Familia A; unul jos și lat, Familia B. Dacă încă alegeți, ghidul nostru despre alegerea celulelor LiFePO4 pentru asamblarea pachetelor acoperă logica de selecție, iar ambele formate se regăsesc în gama de celule de pe pagina noastră de celule en-gros.
Configurația standard de referință
Tabelul de mai jos este construcția de referință de la care pornesc majoritatea cumpărătorilor. La acest model, citiți cu atenție coloana Bază: kitul prismatic de 100Ah este formatul cel mai puțin standardizat din serie, iar această pagină marchează clar ce este fix, ce este o referință de piață publicată și ce se confirmă per comandă — în loc să tipărească un tabel complet de specificații pe care piața însăși nu îl susține.
| Element | Configurație de referință | Bază |
|---|---|---|
| Formatul pachetului | 4S (4 × celule de 3,2V), 12,8V nominal; ≈1,28 kWh la 100Ah, ≈1,34 kWh cu celule de 105Ah | Fixat de designul kitului |
| Formatul celulelor | Familia A (EVE LF105) sau Familia B (clasa LF100LA) — alese înaintea carcasei; cele două nu sunt interschimbabile | Decizia cumpărătorului, confirmată în scris |
| Formatul carcasei | Carcasă etanșă ABS impermeabilă sau carcasă din oțel | Opțiune — vedeți matricea de mai jos |
| Dimensiunea carcasei | Confirmată per comandă, în funcție de formatul celulelor dvs. Există o singură referință de piață publicată pentru o carcasă etanșă pentru celule prismatice din această clasă: 250 × 173 × 245 mm (carcasă impermeabilă ABS Luyuan, evaluată pentru construcții prismatice de 12V 80–105Ah) | Referință de piață, o singură sursă publicată — desenul carcasei dvs. se confirmă per comandă |
| BMS (Variantele 2/3) | BMS inteligent 4S, clasa 100A sau 200A curent continuu, monitorizare Bluetooth | Familia de marcă și modelul se confirmă per comandă |
| Protecția principală | Siguranță fuzibilă sau întrerupător automat pe traseul principal | Valoarea nominală diferă de la un producător de celule la altul la acest format — confirmată per configurație |
| Afișaj | Modul suplimentar opțional la 4S; nu este echipare standard la acest format | Opțiune, confirmată per kit |
| Borne principale | Pereche de borne P+ / P− | Confirmate per configurație |
O notă onestă despre motivul pentru care această pagină confirmă mai mult decât tipărește: carcasele dedicate pentru celule prismatice de 100Ah sunt o nișă a pieței. Marii producători de carcase publică game complete pentru kiturile din clasa 280Ah și aproape nimic standardizat aici — o singură referință de carcasă etanșă este singurul număr ferm pe care îl putem cita, iar carcasele din oțel din această clasă se produc la comandă, nu se cataloghează. O pagină care listează zece dimensiuni precise pentru acest format copiază pe cineva sau le inventează.
Opțiuni de configurare — nimic nu este fixat
| Dimensiune | Opțiuni | Note |
|---|---|---|
| Varianta de furnizare | Doar carcasă / Carcasă + BMS / Carcasă + BMS + celule | Vedeți tabelul de variante de mai sus |
| Formatul celulelor | Familia A (înaltă/îngustă) / Familia B (joasă/lată) | Se decide primul — determină carcasa, barele de legătură și dispunerea |
| Formatul carcasei | Carcasă etanșă ABS impermeabilă; carcasă din oțel; dimensiuni personalizate pentru programe de volum | Dimensiunile personalizate sunt un element OEM, confirmat per proiect |
| Celule montate (Varianta 3) | EVE LF105 / EVE LF100LA / CATL 100Ah / Lishen 102Ah | Trebuie să corespundă formatului carcasei; forma bornelor se confirmă în raport cu lotul fizic — nu este publicată pentru fiecare model |
| Familia BMS | JK (echilibrare activă, Bluetooth integrat) / JBD (echilibrare pasivă, modul Bluetooth inclus) / Daly (linii clasice pasive sau cu echilibrare activă) | Opțiuni pe categorii — marca și modelul din kitul dvs. se confirmă în scris per comandă, niciodată presupuse |
| Curent continuu BMS | Clasa 100A / 200A | Clasele predominante la această capacitate — dimensionați după invertor și profilul de sarcină, nu după eticheta celulei |
| Echilibrare | Activă 1A sau 2A, sau echilibrare pasivă, în funcție de familia BMS | La 100Ah, echilibrarea pasivă este adecvată pentru majoritatea construcțiilor; cea activă își merită costul la utilizare cu cicluri multe |
| Comunicare | Monitorizare prin aplicație Bluetooth; RS485 ca modul opțional la unele familii | CAN este un element personalizat la 4S, nu o funcție standard — menționați-l în solicitare dacă aveți nevoie de el |
| Afișaj | Modul de afișaj suplimentar (clasa 2,5–4,3 inchi, în funcție de familie) / fără | Toate cele trei familii BMS tratează afișajul ca modul separat la acest format |
| Plăcuțe încălzitoare | Supliment opțional | Nu este echipare standard. Adăugați-le dacă pachetul va fi încărcat sub 0 °C; este altceva decât protecția BMS la încărcarea la temperatură scăzută |
| Aspect OEM | Culoarea carcasei, logo-ul și etichetele dvs., plăcuța de identificare, manualul și ambalajul | Vedeți secțiunea OEM / ODM |
Ce conține setul de accesorii

- 3 bare de legătură în serie din cupru — un pachet 4S are nevoie de o legătură la fiecare joncțiune de celule, adică numărul de celule în serie minus unu; găurite pentru distanța dintre bornele formatului celulelor dvs. (centre la 67 mm sau 97 mm)
- Set de bare de legătură pentru conexiunea BMS — legăturile de pe traseul principal dintre blocul de celule, BMS și borne (un set separat de legăturile în serie; numărul urmează placa și carcasa)
- Placă de eșantionare sau cablaj de echilibrare — cele două forme de piață ale aceleiași funcții: rutarea celor 5 prize de măsură (B0–B4) către BMS, în ordine
- Borne principale P+ / P−
- Siguranță fuzibilă sau întrerupător automat pe traseul principal — valoarea nominală confirmată per configurație; producătorii de la acest format nu converg spre o singură specificație
- Set de izolație — foi epoxidice / din fibră între celule și carcasă, tampoane EVA între celule
- Pachet de elemente de fixare — șuruburi pentru borne, șuruburi pentru carcasă și capac
- Modul de afișaj, dacă a fost opționat
Numărul exact de piese de izolație și elemente de fixare urmează lista de materiale a carcasei din comanda dvs. și este trecut în confirmarea comenzii — producătorii variază mult aceste numere, iar noi preferăm să le confirmăm pe ale noastre în scris decât să copiem lista de ambalare a unui concurent.
Asamblare: patru celule într-un pachet funcțional de 12,8V
- Verificați formatul înainte de a despacheta orice. Măsurați celulele — lungimea, grosimea, înălțimea și distanța dintre centrele bornelor (67 mm la Familia A, 97 mm la Familia B) — și confruntați-le cu desenul carcasei din comanda dvs. Această verificare de cinci minute este cea pe care acest format vă pedepsește dacă o săriți.
- Verificați celulele înainte de a strânge orice. Comparați tensiunea de repaus și rezistența internă la toate cele 4 celule și aduceți-le la o stare de încărcare comună. O diferență ignorată aici devine dezechilibrul pe care îl urmăriți toată viața pachetului.
- Izolați mai întâi. Foi epoxidice sau din fibră între blocul de celule și carcasă, separatoare între celule. O carcasă din oțel și carcasele celulelor prismatice nu trebuie să se bazeze niciodată doar pe folia proprie a celulei; la carcasa etanșă ABS, confirmați că dispunerea internă păstrează setul de izolație la locul lui.
- Așezați rândul unic de 4 sub compresie uniformă. Blocul are ≈145 mm grosime și este înalt la Familia A, ≈200 mm grosime și este jos la Familia B — plăcile de capăt și chinga urmează formatul. Montați-le ferm și uniform; valorile de cuplu provin din manualul producătorului celulelor pentru modelul dvs. exact de celulă și nu există un număr universal.
- Conectați legăturile de eșantionare înaintea traseului de putere. Montați placa de eșantionare sau cablajul de echilibrare de la B0 în sus și verificați că toate cele 5 prize citesc în secvență înainte ca vreo bară de legătură să transporte curent.
- Strângeți barele de legătură în serie în ordine — 3 legături, polaritatea verificată de două ori. Lucrați de la minusul celulei 1 la plusul celulei 2 și mai departe, verificând polaritatea la fiecare pas cu un aparat de măsură, nu cu ochiul liber.
- Cablați traseul principal al BMS-ului și protecția. B− la minusul primei celule, P− spre borna de sarcină, siguranța sau întrerupătorul pe linia principală, apoi borna P+. Confirmați că BMS-ul pornește și citește toate cele 4 tensiuni de celulă înainte de a pune capacul.
- Supravegheați primul ciclu complet, apoi închideți și consemnați construcția. Urmăriți tensiunile pe celule în aplicație pe parcursul primei încărcări și notați lotul celulelor, modelul BMS-ului și setările în fișa de construcție — acea consemnare este ceea ce simplifică discuțiile de garanție și comenzile repetate.
Un cuvânt necesar despre cine ar trebui să facă aceasta: un pachet de 12,8V 100Ah stochează aproximativ 1,3 kWh și poate livra curenți de defect foarte mari pentru dimensiunea sa. Asamblarea aparține tehnicienilor instruiți, cu scule izolate. Dacă operațiunea dvs. nu îi are, cumpărați în schimb bateria finită — este recomandarea onestă, iar gama finită începe cu bateria noastră deep-cycle de 12V 100Ah și cu gama mai largă seria de baterii LiFePO4 de 12V.
Unde își merită banii un pachet DIY de 1,3 kWh
- Înlocuire directă a plumb-acidului sub propria dvs. marcă — dimensiunea 12V 100Ah este înlocuirea standard pentru o pereche de blocuri plumb-acid, iar asamblorii locali o construiesc sub propria marcă pentru piața de înlocuiri
- Alimentare pentru RV și rulote — echipatori care montează baterii de serviciu după propria dispunere și propriul model de service; vedeți pagina noastră baterii RV
- Alimentare auxiliară marină — motoare de trolling, electronică de bord și bănci de serviciu pentru bărci mici; vedeți pagina noastră baterii marine
- Sisteme off-grid și portabile — cabane, echipamente de teren și kituri solare mici, unde pachetul este asamblat și întreținut local; vedeți pagina noastră stocare de energie off-grid
OEM / ODM: marca dvs., specificația dvs.
Formatul de kit există pentru cumpărătorii care vând sub propriul nume. Opțiunile OEM acoperă culoarea carcasei, logo-ul și etichetele de identificare, manualele și ambalajul; opțiunile de configurare acoperă familia BMS și clasa de curent, afișajul și — la Varianta 3 — modelul și formatul celulelor în jurul cărora este construit kitul. Pentru programele de volum, dimensiunile carcasei pot fi produse după o specificație de proiect, în loc să fie luate din gama standard.
Rolul nostru în acest proces este coordonarea: cerințele sunt confirmate într-o specificație scrisă, corelate cu producția partenerilor de producție, iar punctele de control și documentele convenite sunt gestionate pe partea de export. Specificația confirmată în documentul comenzii dvs. este cea care obligă livrarea — nu această pagină web, motiv pentru care fiecare element variabil de mai sus este marcat „confirmat per comandă”. Începeți de la pagina noastră de coordonare OEM & ODM sau de la lista de verificare RFQ OEM / ODM dacă doriți lista completă de documente.
Ce să ne trimiteți pentru o ofertă de preț
- Modelul celulelor — sau măsurătorile celulelor dvs. — celulele exacte pe care le veți monta; dacă modelul este necunoscut, lungimea × grosimea × înălțimea plus distanța dintre centrele bornelor identifică formatul
- Varianta — doar carcasă, carcasă + BMS sau complet cu celule
- Clasa de curent a BMS-ului și sarcina sau invertorul dvs. — pentru ca curentul continuu să fie dimensionat în raport cu profilul real de descărcare
- Formatul carcasei — etanșă impermeabilă sau din oțel, plus orice constrângere dimensională a compartimentului în care trebuie să intre pachetul
- Cantitatea și destinația — un kit de probă pentru evaluare sau volumul dvs. regulat preconizat, plus portul de destinație
Un avantaj logistic care merită planificat: Variantele 1 și 2 nu conțin celule, așa că se expediază ca marfă generală — fără transport de mărfuri periculoase cu baterii cu litiu. Mulți cumpărători expediază kiturile prin transport standard și își procură celulele pe o rută separată, optimizată; Varianta 3 se expediază ca marfă cu litiu reglementată, ca orice transport de celule. Dimensiunile și greutățile exacte de ambalare pentru configurația dvs. sunt trecute în ofertă.
Lectură conexă înainte de a întreba: ghidul de selecție BMS pentru dimensionarea plăcii și gama completă de 12V de pe pagina baterii LiFePO4 de 12V.
Întrebări frecvente
Dețin deja celule de 100Ah — li se va potrivi acest kit?
Numai dacă carcasa din comanda dvs. este potrivită familiei lor de format — acesta este întregul scop al acestei pagini. Trimiteți modelul celulei sau măsurați celulele: o EVE LF105 (Familia A) are 200,5 mm înălțime, cu bornele la 67 mm distanță, în timp ce o celulă din clasa LF100LA (Familia B) are 118,5 mm înălțime, cu bornele la 97 mm distanță. Cu modelul sau cu aceste patru măsurători, potrivirea se confirmă în scris înainte de a expedia orice.
Pot amesteca celule LF105 și LF100LA într-un singur pachet?
Nu. Mecanic, nu pot împărți o carcasă sau un set de bare de legătură — amprente diferite, înălțimi diferite, distanțe între borne diferite. Electric, oricum ar fi o practică proastă: celulele dintr-un șir în serie ar trebui să fie același model, aceeași capacitate și aceeași clasă de lot, altfel celula cea mai slabă stabilește comportamentul întregului pachet.
De ce nu este tipărită o singură dimensiune de carcasă pe această pagină?
Pentru că nu există un singur număr onest de tipărit. Carcasele urmează formatul celulelor, iar pentru kiturile prismatice de 100Ah piața nu publică aproape nimic standardizat — o singură carcasă etanșă impermeabilă (250 × 173 × 245 mm) este singura referință fermă pe care o putem cita, iar carcasele din oțel din această clasă se produc la comandă. Desenul carcasei dvs., cu baza sa de măsurare, este fixat în schimb în confirmarea comenzii.
Trebuie să cumpăr BMS-ul de la dvs.?
Nu. Varianta 1 este doar cu carcasă tocmai pentru cumpărătorii cu propria platformă BMS. Ceea ce v-am ruga este să ne spuneți ce placă intenționați să montați: poziția de montare a BMS-ului în carcasă și elementele de protecție sunt aranjate în jurul unei clase de placă, iar confirmarea acestei potriviri pe hârtie este mai ieftină decât descoperirea ei pe bancul de lucru.
Ce marcă de BMS va avea kitul meu?
Cea confirmată în comanda dvs. — în mod deliberat. Plăcile din clasele JK, JBD și Daly sunt toate în setul de opțiuni, cu tipuri de echilibrare, clase de curent și opțiuni de comunicare diferite, iar alegerea corectă depinde de profilul dvs. de sarcină și de punctul de preț. În loc să tipărim o marcă aici și să o înlocuim mai târziu, marca, modelul și setările sunt trecute în specificația comenzii.
Afișajul sau încălzirea sunt incluse?
Niciuna nu este echipare standard la acest format. Afișajele sunt module suplimentare la toate cele trei familii BMS de aici, iar plăcuțele încălzitoare sunt un supliment opțional, confirmat per comandă — o spunem clar, pentru că unele listări sugerează contrariul. Adăugați încălzirea dacă pachetul finit va fi încărcat sub 0 °C; este altceva decât întreruperea încărcării la temperatură scăzută a BMS-ului, care este o setare de protecție pe placa însăși.
Seria de kituri DIY
Această pagină este modelul de 12,8V 100Ah dintr-o serie de kituri DIY cu opt modele: 12,8V 100Ah / 280Ah / 314Ah (4S), 25,6V 280Ah / 314Ah (8S) și 51,2V 100Ah / 280Ah / 314Ah (16S). Fiecare model are propria pagină, pentru că carcasele, familiile de celule și detaliile de asamblare diferă cu adevărat — modelele de 100Ah lucrează cu un sistem de celule diferit, cu două formate, față de amprenta comună de 280/314Ah folosită de restul seriei. Celelalte șapte modele din serie: kitul DIY 12,8V 280Ah, kitul DIY 12,8V 314Ah, kitul DIY 25,6V 280Ah, kitul DIY 25,6V 314Ah, kitul DIY 51,2V 100Ah, kitul DIY 51,2V 280Ah și kitul DIY 51,2V 314Ah. Gama completă de produse este pe Produse. Această pagină este disponibilă și în versiunea în engleză.
Solicitați o ofertă pentru acest kit: Deschideți o solicitare DIY-Kit-12V100 · WhatsApp: +86 159 8945 0735
Share This Article

